SDR0805-120ML Bourns Inc. FIXED IND 12UH 2A 80 MOHM SMD 12µH Unshielded Wirewound Inductor 2A 80 mOhm Max Nonstandard
Part Nnumber
SDR0805-120ML
Description
FIXED IND 12UH 2A 80 MOHM SMD 12µH Unshielded Wirewound Inductor 2A 80 mOhm Max Nonstandard
Producer
Bourns Inc.
Basic price
Categories Inductors, Coils, Chokes Fixed Inductors Manufacturer Bourns Inc. Series SDR0805 Packaging Tape & Reel (TR) Part Status Active Type Wirewound Material - Core Ferrite Inductance 12µH Tolerance ±20% Current Rating 2A Current - Saturation 3A Shielding Unshielded DC Resistance (DCR) 80 mOhm Max Q @ Freq 25 @ 2.52MHz Frequency - Self Resonant 20MHz Ratings - Operating Temperature -40°C ~ 125°C Frequency - Test 1kHz Mounting Type Surface Mount Package / Case Nonstandard Supplier Device Package - Size / Dimension 0.307" L x 0.307" W (7.80mm x 7.80mm) Height - Seated (Max) 0.209" (5.30mm)
Following Parts
Random Products
(keyword SDR0805-120ML Bourns Inc. FIXED IND 12UH 2A 80 MOHM SMD 12µH Unshielded Wirewound Inductor 2A 80 mOhm Max Nonstandard)